Crusader - popis verze 1.0

Crusader Aggregator 100M

je opticke pojitko prenasejici 100megabitovy nebo 10megabitovy plne duplexni ethernet laserovym paprskem. Sklada se z vlastni venkovni opticke hlavice s prijimacem a vysilacem, hrubym i jemnym zamerovanim, muskou a hledim v pruhledu a LCD displejem zobrazujicim silu signalu,
dale z vnitrni zakladny v ktere je integrovano napajeni po ethernetu pro az 4 jednotky a multiplexerem na diagnostickou seriovou linku z kazde hlavice. Zakladna je napajena z vnejsiho zdroje. Spotreba hlavice je 3.5W bez vytapeni/vyhrivani skla a 14W s vyhrivanim. Doporuceny dosah v ceskych podminkach je do 500m, zarizeni neni nijak vazano na vzdalenost, ale ma ruzne velke vykonove rezervy na ruzne vzdalenosti.

Overeny dosah funkcnosti je zatim 900m s rezervou asi 20-30dB (zatim presne nemereno, jen extrapolace). Rezerva na rychlosti 10 megabitu/s je asi o 8dB vetsi.

Opticka hlavice

Opticka hlavice je odlitek z hliniku se striskou, celnim plexisklem a prijimaci a vysilaci optikou vevnitr. Zezadu ma sundavaci vicko na imbusy M4 s pruchodem pro ethernetovy kabel a nalitkem na zamecek jednoho z sroubu proti vandalum. Kabel se prostrci pruchodkou dovnitr a nakrimpuje se konektor RJ45. Je vhodne za mistem prostupu kabelu dovnitr (za pruchodkou) dat nacvakavaci feritovy krouzek ci valecek - kvuli zmirneni cela vlny naindukovane na kabelu pri blizkem uderu blesku). Pri pripadne reklamaci hlavice neni nutne dodavat vicko, muze zustat na miste instalace i s prostrcenym kabelem a nakrimpovanym konektorem. Nahradni vicka budou casem az nam slevarna doda dalsi dodavku.

Striska chrani hlavici pred primym slunecnim svitem - ohrevem i destem a snehem.

Celni strana je pruhledna a plocha aby mohl stekat navaty snih. Velka cocka je prijimaci cocka, mensi cocka je kolimacni cocka vysilace. Vykon laseru je regulovan na 10mW, vlnova delka 850nm, divergence hlavniho svazku paprsku asi 1.8mrad (profil top-hat). Do vysilaci cocky neni vhodne se zepredu divat zesilujicimi pomuckami jako brylemi, dalekohledem ci lupou. Dve LED diody pod plexikem slouzi k vizualni lokalizaci protejsi jednotky pri zamerovani.

Za plexikem je integrovano vyhrivani vzduchu s automatickym (default - zapnuti v mrazu) nebo manualnim ovladanim seriovou diagnostickou linkou.

V zadnim vicku je pruhled pres ktery je videt LCD displej, pruhled celym zarizenim pres hledi a musku, pohled na signalizacni LED diody svitici podle modu zarizeni.

Z dolni strany je drzak s hrubym i jemnym doladenim a bocnim trmenem na uchyt na kolmy stozar prumeru 40-76mm.

V dolnim prednim nalitku ze zadni strany je vyrazene seriove cislo. Nektere jednotky z nulte serie maji cislo vyrazene jinde.

V dolni casti vpredu je sroub M6 na pripadne uzemneni. Blizko zemniciho sroubu je dira na vyrovnavani tlaku a vlhkosti vzduchu. Byli bychom radi kdybyste obcas zkontrolovali, jestli se dirou dovnitr pojitka nedostava prach ktery by se usazoval na cocce blizko diry (vizualni kontrolou) nebo jestli tam nelezou brouci a jina havet.

Zamerovani

Pro rychle a presne zamereni jednotek na sebe jsou v zarizeni integrovany ruzne vzajemne se doplnujici pomucky, kazde vhodne pro ruzne hrube zamereni.

  1. Pruhled s hledim a muskou, slouzi k hrubemu prvotnimu zamereni.
  2. Tlacitko zamerovaciho rezimu, prepinajici mezi zobrazenim lokalni sily signalu na lcd, vzdalene sily signalu (vzdalene jednotky) a datovym rezimem. Dlouhe zmacknuti znuluje namerene maximum sily signalu a reinicializuje displej. Misto tlacitka je mozne pouzit magneticky snimac umisteny pod povrchem, neni pak nutne odsroubovavat vicko aby se jednotka zapla do zamerovani. Mod zamereni je mozne vyvolat i poslanim znaku y po seriove diagnosticke lince. Dalsi znak y ma stejny vliv jako stisknuti tlacitka zamerovani nebo prejeti magnetem nad magnetickym cidlem. Prime zruseni modu zamerovani lze ze seriove linky znakem Y
  3. LCD displej zobrazujici ciselne silu signalu a maximum sily signalu v prvnim radku a v druhem radku bargraf a zobrazenim maxima sily signalu. Hodnoty jsou od 0 do 999. V zamerovacim rezimu zobrazuje horni radka bud mistni nebo vzdalenou silu signalu a dolni radka (bargraf) je rozdelen na dva male bargrafy - horni ukazuje lokalni silu signalu, dolni vzdalenou. Pokud nema jednotka diagnosticky link z druhe strany, zobrazuje misto ciselne sily signalu protistrany znaky !! a posledni zname maximum sily signalu.
  4. V diagnostickem zamerovacim rezimu je tlustsi ten bargraf, ktery prislusi zobrazovane sile signalu (tedy pri zobrazeni mistni sily signalu je silnejsi ten horni, pri zobrazeni vzdalene ten dolni).
  5. Pipajici zvukovy doprovod slouzi k rychlemu nalezeni maxima sily signalu bez koukani se na displej. Pipani ma frekvenci umernou prave zobrazovane sile signalu - mistni nebo protistrany. Pokud je pipani prerusovane asi 2x za sekundu (bibip - mezera - bibip) tak je mistni sila signalu nizsi nez asi 60 bodu
  6. Blikajici celni LED diody slouzici jak k vizualnimu zamereni protijednotky pri horsi viditelnosti, tak k indikaci zamerovaciho rezimu a dostatku signalu. Pri urovni do 60 bodu LED diody pomalu poblikavaji - asi 2x za sekundu, pri vice jak 60 bodech stale sviti. Umoznuje to protistrane zamerit svuj vysilany paprsek alespon nahrubo kdyz neni moznost divat se pruhledem.
  7. Automaticke zapnuti protistrany do zamerovaciho rezimu bez nutnosti mit pripojen kabel/link do zdroje 10 nebo 100mbit ethernetu. Protistrana se po vypnuti zamerovaciho rezimu sama za 2 sekundy prepne zpet na data. Pokud je jednotka zapnuta z protistrany zobrazuje na LCD displeji znak #. Pokud je zapnuta na zobrazeni mistni sily signalu tlacitkem, zobrazuje znak +, pokud zobrazuje vzdalenou silu signalu, provazi maximum sily signalu znak *
    129 +630 znamena ze jednotka je zapnuta na zobrazeni mistni prijimane sily signalu, maximum je 630
    300 *560 znamena ze jednotka je zapnuta na zobrazeni vzdalene prijimane sily signalu. Maximum je 560
    !! *560 znamena ze jednotka je zapnuta na zobrazeni vzdalene prijimane sily signalu, ale ztratila link protistrany
    300 #560 jednotka je zapnuta druhou stranou do zamerovaciho rezimu a zobrazuje sily signalu protistrany
  8. Hrube nastaveni smeru jednotky v horizontalnim smeru (zleva doprava - azimut) se provadi otacenim hlavniho trmenu kolem tyce na kterem je jednotka primontovana. Tento trmen by se mel utahovat jako prvni a dale ho jiz neutahovat, aby se nerozladilo nalezene nastaveni.
  9. Hrube nastaveni smeru jednotky ve vertikanim smeru pomoci ctyr sroubu drzicich placku drzaku na trmenu. Po naladeni elevace - vysky (nahoru-dolu) jednotky je nutne srouby utahnout a dale je pak uz neutahovat ani nepovolovat, rozladilo by to jemne nastaveni.
  10. Jemne nastaveni smeru jednotky v horizontalnim smeru (azimut) umoznuje presne naladit smer kroucenim maticemi v predni dolni casti jednotky (zezdola v prednim nalitku). Je vhodne otacet obema maticemi bud zaroven dvema klici, nebo vzdy jednu povolit a druhou pritahnout, aby se jednotka nezacala vaklat - nebyla vule.
  11. Jemne nastaveni smeru jednotky ve vertikalnim smeru (elevace) v zadni casti pod striskou pomoci dvou matic, opet je vhodne jednu povolit a druhou pak pritahnout. Vlivem vlastni vahy jednotky bude asi jednotka citliveji reagovat na dolni matici zatimco horni se bude dotahovat.
  12. Zavrit vicko - zasroubovat, overit na lcd ze se nepohlo zarizeni. Pri dozamereni je vhodne zapnout zamerovani magnetem - neni nutne otevirat vicko. Utahnout pruchodku na kabel.
    Celni pohled Zadni pohled

Postup zamereni

  1. Prisroubovat jednotku trmenem k stozaru, ale nechat srouby povolene tak, aby se s ni dalo otacet kolem stozaru ale nepadala
  2. Povolit 4 srouby mezi trmenem a ctvercovou plackou drzaku, nasmerovat zdvih jednotky aby mirila spravnym smerem, utahnout srouby mirne, overit ze se smer neodchylil, pak utahnout pevne.
  3. Overit ze se v horizontaknim smeru zamereni neodchylilo, pokud ano, tak otacet jednotkou s trmenem kolem stozaru a pak utahnout, utahovat srouby stridave stejne (utahovani jednoho moc zpusobuje pootoceni jednotky).
  4. zapnout jednotku zastrcenim kabelu (ze zapnute zakladny ) a pustit diagnosticky rezim stisknutim tlacitka zamerovani
  5. podle zvuku a udaji na LCD se orientovat a kroutit maticemi na jemnem zamerovani (druha jednotka uz musi byt take hrube zamerena a zapnuta).
  6. Az se naladi nejlepsi maximum prijimaneho signalu, prepnout dalsim stiskem tlacitka mod na zobrazeni prijimane sily signalu protistrany a doladit opet na maximum - vysilaci svazek svetla ma mensi prumer nez prijimany kuzel a proto je naladeni smeru vysilani slozitejsi a jemnejsi nez prijimani. Po naladeni maxima opetovnym stiskem tlacitka prejit do rezimu prenosu dat.
  7. Protejsi jednotka se sama na zamerovani zapne pokud nebyla - indikuje to blikanim ci svicenim celnich cervenych LED diod.
  8. Maximum sily signalu je mozne zresetovat delsim podrzenim tlacitka (>0.4sekundy)
  9. Pokud na protejsi strane nekdo zapnul take mod zamerovani a ukoncime mod zamerovani, tak jednotka misto prechodu na prenos dat prejde do pasivniho rezimu odpovidani protejsi jednotce (indikovano znakem # misto + ci * a kratsi dobou jednotlivych pipnuti)
  10. Po ukonceni modu zamerovani se rozviti led diody kolem pruhledu vzadu - indikuji link (zelena-100,zluta 10 mbit/s) z ethernetu a druha sada link z FSO linku. Cervene led indikuji pruchod paketu nebo nespravne nastavene forcnuti portu (autonegotiation).
  11. Pri instalaci za oknem si dat pozor, aby vysilany paprsek nebyl odrazen zpet do prijimace. Ze se tak deje se zjisti jednoduse, v diagnostickem rezimu bude jakoby prijiman signal od jednotky ktera ma stejnou silu signalu i stejne maximum - jednotka chyti sama sebe. V budoucich revizich firmwaru bude mozna tato situace nejak detekovana, ale je malo obvykla a tak je jednodussi na ni takto upozornit.

Ethernet

Rozhrani je 802.3u, tedy metalicky 100basetx ethernet, bud plne duplexni nebo poloduplexni. Pri poloduplexnim rezimu je nutne aby byla vzdalenost hlavic + delka kabelu pod urcitou mezi kvuli velikosti kolizni domeny (pod 500m). Nastaveni plne duxpleniho rezimu na jedne strane a poloduplexniho na druhe ma za nasledek katastrofalni paketloss - ztratu paketu, dlouze zpozdeni paketu apod.

Doporucujeme pouze stineny (foliovany) kvalitni kabel kategorie 5 a vyssi (24,26,28AWG). Kabel k zakladne je primy, bez krizeni.

Patch kabel ze zakladny do switche (prepinace) je primy, do pocitace - sitove karty krizeny (pary 1,2 jdou na 3,6 a naopak).

Zarizeni pravdepodobne neumi jumbo frame, nezkouseno.

Seriova linka a zakladna s multiplexerem a napajenim jednotek

Kazda venkovni jednotka - hlavice i zakladna ma obousmernou seriovou diagnostiku po seriove lince rychlosti 38600 bps, 8N1

S jednotkou se vsak nejcasteji komunikuje pres zakladnu, ktera linky multiplexuje pres jedinou RS232 linku. Zakladna komunikuje bud s hardwarovym nebo zadnym handshakingem ale reaguje na signal DSR. Hangup na seriovem portu zresetuje multiplexer do stavu kdy se komunikuje s zakladnou. Zakladna (=multiplexer s napajenim) ma prikazy umoznujici i ovladat lcd displej na ni pripojeny a zobrazovat na nem ruzne uzivatelske informace, zatim dodavame zakladnu bez osazeneho LCD. Nejdulezitejsi funkci je prepinani multiplexeru jednotek, to se dela prikazy

#1
#2
#3
#4

Na prvni port - jednotku v portu 1 se prepne prikazem #1 atd. Ukonceni komunikace s jednotkou pomoci signalu hangup.

Jednotky maji vetsinou jednopismenne prikazy, ktere ovladaji urcity provozni parametr.

Seznam prikazu venkovnich jednotek - optickych hlavic

Uzivatelske prikazy

y cyklovani zamerovaciho rezimu  ekvivalent stisku tlacitka na hlavici jednotka zacne vypisovat na seriovou linku mistni silu signalu a vzdalenou silu signalu + bargraf delkou odpovidajici mistni sile signalu s kolmitkem | na konci = maximem
Y ukonceni zamerovaciho rezimu
U zapne podsviceni LCD (jednotky Aggregator zatim nemaji)
u vypne podsviceni LCD (jednotky Aggregator zatim nemaji)
E zapne vytapeni
e vypne vytapeni
F prepne vytapeni na automatiku (pri mrazu) (default)
i vypise ID/seriove cislo jednotky (zatim seriove cislo APD)
q vypise napeti APD a registr Ur
R zresetuje maximum namerene sily signalu (ekvivalent podrzeni tlacitka >0.4s)
r resetuje mediakonvertor
d reinicializuje lcd

Vzdalena chyba

! znuluje vypis chyboveho kodu protistrany (+Err=)
t zresetuje mediakonvertor protistrany (vcetne sveho)
T posle protistrance chybovou hlasku (ascii kod) + zresetuje mediakonvertory obou koncu

Vykon laseru

; zvysi vykon laseru
' snizi vykon laseru
: vrati vykon laseru na tovarni nastaveni

Urovne vypnuti portu pri nizke sile signalu

L nastaveni nebo zobrazeni dolni meze vypnuti signalu
L 1 zobrazi kolik je aktualne nastaveno.
L=220 stisknutim enteru pokracuje dal, zadanim cisla 0 - 999 a stisknutim enteru se zmeni hodnota
OK
H nastaveni nebo zobrazeni horni meze zapnuti signalu
H 220 zobrazi kolik je aktualne nastaveno.
H=280 stisknutim enteru pokracuje dal, zadanim cisla 0 - 999 a stisknutim enteru se zmeni hodnota
OK

Rezervovane prikazy - jen pro interni diagnostiku, nepouzivat

Tyto prikazy budou v budoucnu nepristupne, zatim jsou tam pro nasi diagnostiku, jejich pouziti muze dostat elektroniku z nastavenych mezi

G, g, A, a, z, &, [, ], {, p, P

Nastaveni urovne vypnuti portu pri nizkem signalu

Zarizeni umi vypnout port kdyz ma malo signalu a zapnout kdyz ma signalu dostatecne. K tomu slouzi dve hodnoty, dolni a horni mez zapnuti a vypnuti. Nastavuji se prikazem L (dolni mez) a H (horni mez). Od vyroby je nastavena nejaka hodnota, kterou si zakaznik zvoli - bude je to L=1 H=2 - pak pojitko jede uplne i kdyz uz ma paketloss a vypne port az kdyz temer ztrati signal, nebo hodnoty vhodne pro vypnuti portu na 100 megabitu. Nekdo muze preferovat kdyz pojitko jede az do kraje - napriklad kdyz nema zalozni backup, nekdo zase potrebuje aby se vypnulo pokud by melo zacit chybovat.

Tento system umoznuje delat switchovane topologie, kde zaloha je take switchovana - musi se pouzit switch ktery umi spanning tree nebo rapid spanning tree protokol. Je mozne delat zalohy P2MP - point to multipoint a pritom mit k tomu naswitchovane FSO linky na Crusaderech. Vyhoda tohoto reseni je v snizeni nakladu - nemusi byt u kazdeho klienta router ktery by resil kterou cestou se maji posilat data, to vyresi spanning tree. Protoze port pri snizeni RSSI spadne okamzite (i na druhe strane - na 100megabitu), tak se hned prepocita metrika cest a system se s vypadkem FSO vyrovna.

Pokud se pouziva prechod z 100 megabitu na 10 megabitu a pak teprve vypnuti portu/dat, je treba to resit nadrizenou jednotkou (switchem, supervizorem spojenym se switchem, routerem) a prepinat rychlosti obou stran synchronne, zarizeni samo neumi menit rychlost portu! Uroven vypnuti rssi je nutne mit nastavenou na nejnizsi pouzitelnou pri nejnizsi rychlosti. To se da zmenou hodnoty prikazy L a H. Vzhledem k tomu, ze nastaveni jednotek je optimalizovano pro pouziti v sitich kde supervizor jednotku neobsluhuje bude nejcastejsi nastaveni urovni L a H tovarni nastaveni.

Urovne se daji menit nahoru i dolu, je dobre nechat nejakou hysterezi - napriklad 40-50 bodu, odpovida cca 3-4dB.

Zadanim prilis nizke urovne H hodnoty se snizi hodnota L, zadanim prilis vysoke hodnoty L se zvysi hodnota H.

Firmware zatim nema casove omezeni na dobu vypnuti portu - aby nezacal port zapinat a vypinat velmi rychle, na to by mohl switch zareagovat vypnutim portu. Proto doporucujeme nastavit hodnotu hystereze (rozdil meni L a H hodnotou) na rozumnou uroven, minimalne ale na 20 bodu, protoze pri prenosu dat kolisa RSSI zhruba v takovemto rozsahu vlivem pruchodu dat i vlivem chveni atmosfer nebo drzaku zarizeni.

Parsovatelne provozni parametry pojitka

Pojitko vypisuje za behu cyklicky parametry jako RSSI (sila prijimaneho signalu), Vykon laseru Pl, bias proud laserem Ib, Teplotu CPU T, teplotu APD Ta, napeti APD Ua, hodnotu registru menice apd Ur, stav zapnuti/vypnuti vyhrivani +H1/+H0 a v dalsich revizich elektroniky i vlhkost vzduchu pokud bude cidlo osazeno (volitelne - nutno objednat pri vyrobe).

Format je zalozen na radkach, kazda radka nese nejake informace takze se to da dobre parsovat napriklad awkckem na Linuxu. Ukonceni radky je znak LF (linefeed).

Format:

+[nazev]=[mezery][hodnota][jednotka] [mezery][hodnota][jednotka] [mezery][hodnota][jednotka]

tedy napr.

+Ua= 134.7V +Ur= 106
+Pl= 20mW
+Ta=25.6C +H0 12345
+Ib= 16.7mA
+T= 23.6C

nasledujici je zobrazeni hodnoty RSSI ve tvaru

+[mezera][RSSI] [RSSI protistrany] [bargaf z mrizek] [kolmitko maxima]

+ 534 #######=#######=#######=##### |
+ 534 654 #######=#######=#######=##### |
+ 534 XXX #######=#######=#######=##### |

Pomoci nasledujiciho skripu jde parsnout log z pojitka, vyplivne to hodnoty oddelene mezerou (jde pak naimportovat napriklad do openoffice calcu nebo gnumeriku). Parsnuti se vola
parsnout.sh <log>

#!/bin/sh
cat ${1} | tr "=" " "|awk 'BEGIN {print "Tcpu[C] Tapd[C] Ib[mA] Pl[mW] Ua[V]"} \
$1 == "+T" { T=$2;sub(/C/, "",T) } \
$1 == "+Ta" { Ta=$2;sub(/C/, "", Ta); print T, Ta, Ib, Pl, Ua} \
$1 == "+Ib" { Ib=$2;sub(/mA/, "", Ib) } \
$1 == "+Pl" {Pl=$2;sub(/mW/, "", Pl); } \
$1 == "+Ua" {Ua=$2;sub(/V/, "", Ua) }' > ${1}.csv


LCD displej

LCD displej se da vymenit, je treba pojitko vypnout a zastrcit novy displej na misto stareho. Doporucujeme pred vysunutim displeje zkontrolovat jak je zasunut do konektoru, umisteni se bude mezi nultou a prvni serii menit. Vymena LCD je nutna jen pokud se displej znici napriklad velkym rozsahem teplot nebo primym svitem slunce. Pokud displej pri extremnich teplotach nezobrazuje nebo je zase naopak moc kontrastni tak se da doladit kontrast trimrem pod plechovym krytem vzadu. Displej se da reinicializovat pokud je zaseknuty - pri zapnuti zamerovani by se mel inicializovat automaticky, pri podrzeni tlacitka zamerovani (nebo magnetem) se displej take zresetuje zaroven s resetem maximalniho rssi.

Da se vymenit displej i za behu (hotswap), ale je to hardcore reseni, to nedoporucujeme. Ale da se to, pak je nutne lcd displej reinicializovat bud prikazem d nebo cyklovanim zapnuti zamerovani/podrzeni tlacitka ci magnetu zamerovani >0.4s

Pokud neni z lcd displeje z vyroby strhnuta kryci folie proti poskrabani tak ji sundejte, zhorsuje citelnost pri vnejsim silnem osvetleni sluncem kvuli dalsim odrazum.

Novejsi revize elektroniky budou vypinat automaticky podsviceni po delsi dobe (pul hodiny) kdyz nebudou v rezimu zamerovani. Prikaz na zapnuti/vypnuti podsviceni umoznuje take manipulaci - muze to byt vhodne napriklad pro indikaci ktera jednotka je ktera.

Provoz na ruznych rychlostech, duplex a autonegotiation

Opticka hlavice nema v sobe prepinac(switch), je to mediakonvertor s zpozdenim 10ns. Je tedy mozne budovat i routovane site s velmi kratkymi latencemi - pripojenim pojitka primo na sitovou kartu routeru. Zarizeni nema autonegotiation ani Mdi-X, tyto zalezitosti budeme resit v zakladnach nebo si je resi sam zakaznik ve svem switchi. Autonegotiation obcas proleze a linka se kdyz ma dost signalu muze slinkovat ve spravnem modu, ale chvili ji to trva - na to se ale neda spolehnout a pri nizke sile signalu a vypadku linky se muze autonegotiation zaseknout.

Preferovany mod pojitka je 100 megabit fullduplex, halfduplex ma na 100megabitu problem s velikosti kolizni domeny tedy pokud jsou pojitka dal nez asi 400m + delka privodnich kabelu tak muze dochazet ke kolizim na mediu.

10 megabit je mozne provozovat, pojitko automaticky detekuje rychlost z ethernetu.

pri prepnuti na 10megabit je k dispozici asi dalsich 8dB vykonu - zvysene citlivosti.

100 megabit typicky funguje od asi 200 bodu RSSI nahoru, 10 megabit asi od 80 bodu. Stupnice pro zamerovani, 10 megabit a 100 megabit maji az o 100 bodu ruzny offset, takze pri zamereni pojitka muze byt sila signalu 500, pri prepnuti na 10 megabit 580 a na 100 megabit 480.

Pozor, nektere prepinace a sitove karty lzou pri nastaveni duplexu, existuji 2 mody nastaveni duplexu - jedno s autonegotioation a druhe bez.

Nastaveni natvrdo ktere potrebujeme je force, druhe nastaveni je advertise. V rezimu advertise port pomoci autonegotiation propaguje svoje preferovane provozni mody (10HD, 10FD, 100HD, 100FD) a dohodne se s protistranou. Nektere ovladace pod windows u levnych sitovek maji jen volby force (10HD, 10FD, 100HD, 100FD) nebo autoneg ci zadne, ale ve skutecnosti je to advertise. Nektere levne cinske switche maji take v konfiguraci to same ale zase je to advertise. Pozor na to, umime sice i po telefonu diagnostikovat problem s duplexem - nejcastejsi problem vysokeho paketlossu a nizke propustnosti u zakaznika - ale je to zbytecna ztrata casu pro nas a neradi na sebe nechame hovorit zakaznika zvysenym tonem hlasu ze mu to nefunguje - zarizeni Crusader totiz typicky bud funguje bezchybne nebo nefunguje vubec, pri paketlossu jde vetsinou o problemu ruzneho duplexu na koncich, nizke RSSI nebo slunicko ci odraz svitici do prijimace. Setkali jsme se i s bugem v qosu na linuxu, ktery na takto rychlem interfacu neumel spocitat casove kvantum a po case mu neco preteklo a poustel data rychlosti 0.2kbit/s.

Nastaveni rychlosti a duplexu pod linuxem pomoci mii-tool a ethtool

Pod linuxem se nastavuje port na pozadovany provozni mod prikazy mii-tool nebo novejsim ethtool. Syntace je rozdilna. Priklady:

mii-tool -F 100baseTX-FD eth0 # nastavi eth0 na 100megabit fullduplex
mii-tool -F 100baseTX-HD eth0 # nastavi eth0 na 100megabit halfduplex
mii-tool -F 10baseT-FD eth0 # nastavi eth0 na 10megabit fullduplex
mii-tool -F 10baseT-HD eth0 # nastavi eth0 na 10megabit halfduplex

ethtool -s eth0 speed 100 duplex full autoneg off # nastavi eth0 na 100megabit fullduplex
ethtool -s eth0 speed 100 duplex half autoneg off # nastavi eth0 na 100megabit halfduplex
ethtool -s eth0 speed 10 duplex full autoneg off # nastavi eth0 na 10megabit fullduplex
ethtool -s eth0 speed 10 duplex half autoneg off # nastavi eth0 na 10megabit halfduplex

Nektere ovladace neumi pracovat s mii-toolem a nektere s ethtoolem, je treba si vykouset prikaz.

Pri nastaveni natvrdo prichazi uzivatel o moznost aby si strany automaticky vynenily informaci o pouziti on/off flow controlu, da se pomoci ethtoolu nastavit, ale musi byt na obou stranach ekvivalentne!


ethtool -A eth0 autoneg off rx on tx on
# melo by umoznit pouzit flow control i na forcnutem portu

Nektere ovladace sitovych karet maji problem s korektnim dopocitanim CRC v paketu pokud pouzivaji CRC offloading - da se pomoci ethtoolu vypnout. Projevuje se napriklad prichozimi pakety s invalidnimi CRC, mozno zjistit pomoci etherealu, tcpdumpu, wiresharku (prejmenovany ethereal). Platilo by zrejme jen pro pakety generovane z daneho pocitace a ne forwardovane, i kdyz mozna i na ne.

ethtool -k|--show-offload DEVNAME Get protocol offload information

ethtool -K|--offload DEVNAME Set protocol offload
[ rx on|off ]
[ tx on|off ]
[ sg on|off ]
[ tso on|off ]
[ ufo on|off ]
[ gso on|off ]

takze kdyby byl problem s tim ze jsou invalidni CRC tak doporucuji na pocitaci ktery pakety vysila (mozna i ten co prijima) vypnout offloading CRC a jinych veci jako de/fragmentace apod. timto prikazem (nezkouseno)

root@backup:~# ethtool -k eth0
Offload parameters for eth0:
Cannot get device udp large send offload settings: Operation not supported
rx-checksumming: on
tx-checksumming: on
scatter-gather: on
tcp segmentation offload: on
udp fragmentation offload: off
generic segmentation offload: off

vypnuti:

root@backup:~# ethtool -K eth0 rx off tx off sg off tso off ufo off gso off
Cannot set device udp large send offload settings: Operation not supported

root@backup:~# ethtool -k eth0
Offload parameters for eth0:
Cannot get device udp large send offload settings: Operation not supported
rx-checksumming: off
tx-checksumming: off
scatter-gather: off
tcp segmentation offload: off
udp fragmentation offload: off
generic segmentation offload: off


Pokud je na jedne strane nastaveny forced 100 nebo 10 megabit port tak na druhe strane linku kde je zarizeni s zapnutym autonegotiation si mysli ze je linka poloduplexni ! takze kdyz napriklad zapojite na jedne strane Crusadera do portu switche kde je nastaven forced 100 megabit a na druhe strane linku bude primo port nejakeho APcka kde se neda rychlost nastavit, tak je nutne na switch na prvni strane zaroven forcnout na half duplex a mit linku kratkou aby nedochazelo k kolizim diky velke kolizni domene!


Linux a QoS

QoS pod linuxem na rychlem rozhrani jako je 100megabitovy ethernet ma sve uskali. Predevsim je treba mit v kernelu zapnut casovac s vyssim rozlisenim pripadne pouzivat tiky procesoru jako zaklad pro casovac QoSu, protoze doby mezi pruchodem paketu jsou dost kratke a system musi mit moznost spocitat aktualni propustnost dostatecne presne. Kdyz neni zapnut presny casovac, tak pak qos poposkakuj a rychlost kolisa, protoze si system dopocitava kolik prave prenasi po prilis dlouhe dobe. Je vhodnejsi optimalizovat spise fronty a pro bezne linky (ne centralni qos) mit spise jednoduchy qos, ktery nebude zdrzovat. Minimalizace zpozdeni pro urcite typy sluzeb bude k dostupne kapacite lepsi zrejme realizovat pres preferovane fronty ktere se odbavuji prioritne nez vytvaret nejake harakiri s tisicem zaznamu v qos tabulce. Orientacni rychlost procesoru na PC architekture ktery zvladne 100 megabit uroutovat je 1GHz
Kdyz nema procesor dostatecny vykon, tak to nemusi byt videt na loadu - zatizeni, ale system je pomaly ma dlouhe odezvy pripadne paketlossi, protoze cas straveny v kernelu se nepocita do loadu. Nizka propustnost platformy - cipsetu se muze podepsat na tom, ze neni mozne vytahnout z linky maximalni rychlost. V takovem pripade nam ale nevolejte ze linka ma propustnost jen 70 nebo 80% nominalu, zarizeni Crusader za to nemuze - je to jen drat pres optiku - opakovac. Doporucujeme pouzivat kvalitni sitove karty, ktere maji dostatecny buffer a dobre udelany PCI nebo PCIe cast, nehazi preruseni pro kazdy paket. Mame nejlepsi zkusenosti s sitovymi kartami Intel Etherexpress PRO/100, 3com jsou take kvalitni - vyhnete se variantam pro desktopy, ty maji orezane buffery a logiku odlehcujici procesoru. Nevhodne jsou sitove karty zalozene na realteku RTL8129/8139, nedosahuji maximalnich propustnosti.
Bugy v Linuxovem QoS se mohou projevit napriklad tak, ze ma linka propustnost 0.2kbit/s, indikuje to ze nekde pretekly countery. V novych verzich kernelu by se toto nemelo snad vyskytovat. Nevhodnym nastavenim limitu linky (stropu kapacity) se ale podobne chovani muze vyvolat.
Minimalizace zpozdeni je vhodna napriklad odstranenim vystupnich front z sitove karty samotne a presunutim do fronty QoS - tim, ze se jako stropni kapacita linky nastavi treba 95% kapacity 100megabitu. Muze to snizit latence az 10*. Je to nejlevnejsi zpusob jak na tranzitnich linkach zamezit zahlceni rozhrani a dlouhym zpozdenim. Pridavne tridy jako CFQ nebo jine pseudospravedlive metody balancovani kapacity mezi vice datovych toku jsou vhodne pouzivat. Uvitame kdyz nam poslete svoje nejlepsi vysledky s jednoduchym qosem na linuxu vhodnym pro fullduplexni crusader linky.

Troubleshooting

Pojitko je robustni, takze vydrzi neprizne pocasi, dest, snih (muze se zavat celni stena - vyhrivani je za sklem nevyhriva samotne sklo, ale jen vzduch ovivajici ho). Setkali jsme se s vypadky diky prejezdu jerabu pred zarizenim, chozenim osob na strese kde pojitko bylo v prilis nizke vysce na stene budky, mlhou - to je nejvetsi zabijak FSO, destem, snehem, orkanem. Ac se to nemusi zdat tak napriklad kour z mistni fabriky pres kterou jde link, nebo blizky komin mohou zpusobovat rychle propady kapacity linky. Setkali jsme se s utlumem vypoustenym kourem ci parou z mistniho pivovaru, utlum cca 10dB. Je nutne vyloucit i ruzne plandajici predmety - napriklad utrzene vlajky pokud jde linka v urovni kde visi, prejezd vysokych vozidel kdyz jde pres komunikaci.

Problemy se daji rozdelit zhruba takto:

Trvaly vypadek - zarizeni nekdo ukradl, vypadl kabel, odesla sitova karta ci zarizeni nebo pojistka pro port v zakladne.
Paketloss - trvaly paketloss zhruba stejne ztratovosti - linka muze mit malo signalu - pouze v pripade ze pouzivate variantu ktera jede i s nizkymi silami signalu, jinak by se uz port odepnul.
Paketloss trva i kdyz ma zarizeni dost signalu - chyba je pak zrejme v kabelazi, nebo nakopnute sitove karte nebo zarizeni, muze byt po masivni bource i pres vsechny prepetove ochrany ktere zarizeni ma.
Trvaly paketloss kolisajici ztratovosti - chyba v qos, slaby router, slaby signal - uhnute pojitko
Paketloss zavisly na propustnosti - bud ruzny duplex na kazde strane, halfduplex na dlouhe lince nebo nestihajici router

Retezeni pojitek

Pojitka lze retezit za sebou primym propojenim krizenym kabelem, kazde ma v sobe regenerator signalu na 100megabitu, na 10 megabitu muze pri zretezeni dochazet k mirnemu jitteru. Je pak ale nutno zajistit fullduplexni nastaveni koncovych portu.


Modifikace pojitka

Uzivatel pojitka muze na pojitko mimo funkcni opticke casti (tj. pruhledy plexi, celni plexi, bezpecnostni nalepky a stitky, vyrazene seriove cislo) nalepit co chce, pokud to potrebuje napriklad pro ucely zneviditelneni pojitka na prilis exponovanem miste. Varianty s povrchovou upravou napr. barevny komaxit budou take k dispozici. Drzak na stozar, tedy trmen bude volitelne i na jine prumery stozaru nez jen do 76mm, aby se nemuselo pachat zverstvo s vylozniky ktere kmitaji ve vetru. Zatim nemame prototyp, poptejte trmen pri objednavce.

Zpetna vazba


Zajima nas co byste navrhli pro zlepseni pojitka - zatim mame poznamky k mnohym castem - hlavne mechanickym - napr. vnejsi krytka na pruhled lcd displeje - aby se ve slunicku lcd displej nenicil, zahnute vsechny hrany plechove strisky - aby se nikdo nezranil, antivibracni vzpera pro velmi vysoke rychlosti vetru (200km/h), sroub na uzemneni (zatim je tam M6 s hlavou jak krizovou tak sestihranou)-napiste jestli preferujete jine prumery - muzeme udelat krome standardnich prumeru i jine modifikace, zamerovaci zavitove tyce budou v dalsich revizich s mensim stoupanim, popisky a vystrazne stitky atd...

Radi pridame do dokumentace i vase napady a vylepseni nebo neco co jsme zapomneli.

Pojitko se vyviji a doladuje, dalsi modely budou mit nektere casti odlisne vyresene.

lada(zavinac)crusader{dot}eu

info(zavinac)crusader{dot}eu